|
De nominerede til Tv-prisen er fundet
Torsdag 8. juni 2006
Af Karsten Jensen |
|
Juryerne har arbejdet intenst med nomineringerne til Tv-prisen 2006. Først modtog de bånd til gennemsyn og dernæst mødtes de til jurymøder, hvor de diskuterede sig frem til de programmer, de mente, fortjente branchens hæder og respekt. Se listen over alle nominerede programmer.
Årets dokumentarprogram Det forkerte mord Easy Film DR1 Årets okumentarprogram Hævet over mistanke Klint Film DR1 Årets dokumentarprogram Lykketoft Finale DR/Cosmo Film DR2 Årets dokumentarprogram TV2 reportage / Asylbørn TV2 TV 2 Årets dokumentarprogram Thomas Talte Dage DR Undervisning DR2
Årets dokumentarserie De Unge Mødre Sand TV TV Danmark Årets dokumentarserie Den sorte box Selskabet TV 2 Årets dokumentarserie Operation X Angel Film og TV TV 2 Årets dokumentarserie På Guds parti DR Nyheder DR2 Årets dokumentarserie Stormslag DR UNG DR2
Årets nyhedshistorie Druk hos DFDS (nyhedsindslag) TV2 Nyhederne TV 2 Årets nyhedshistorie Historien om Naja og Steen DR Nyheder DR Årets nyhedshistorie Kødskandalen DR Nyheder DR Årets nyhedshistorie Unødvendige brystkræft-operationer DR Nyheder DR Årets nyhedshistorie Dags Dato - om udenlandske sex-slaver i Danmark TV 2 Nyhederne TV 2
Årets livsstilsprogram BS & Bubber på afveje Easy Film TV 2 Årets livsstilsprogram Du er hvad du spiser Easy Film TV3 Årets livsstilsprogram Liebhaverne Koncern TV 2 Årets livsstilsprogram Sexskolen Koncern TV3 Årets livsstilsprogram Uventet besøg STV DR1
Årets specialprogram Hvorfor Ouafa? DR FAKTA DR2 Årets specialprogram Læs for Livet DR Undervisning DR2 Årets specialprogram Menneskedyret i flokken Hansen & Pedersen TV 2 Årets specialprogram Mig og min alder Koncern DR1 Årets specialprogram Springet Koncern TV 2
Årets børne- og ungdomsprogram Gizmo Koncern TV 2 Årets børne- og ungdomsprogram Barda Easy Film DR1 Årets børne- og ungdomsprogram Hjerteflimmer DR UNG DR1 Årets børne- og ungdomsprogram Kan man dø i himlen Magic Hour Films TV 2 Årets børne- og ungdomsprogram Nørd DR B&U DR1
Årets tv-underholdning 9 ud af 10 Metronome TV 2 Årets tv-underholdning Clement Direkte DR UNG DR2 Årets tv-underholdning Er du rigtig klog Look Entertainment TV 2 Årets tv-underholdning Scenen er din Blu TV 2 Årets tv-underholdning Vild Med Dans Mastiff Media TV 2
Årets tv-event Dansk Junior MGP 2005 DR DR1 Årets tv-event DMA 2006 - Danish Music Awards DR Rytmisk & Event DR1 Årets tv-event P3 Guld DR Rytmisk & Event DR1 Årets tv-event Test Nationen Strix Television TV 2 Årets tv-event Zulu Royal TV 2 Zulu TV 2 Zulu
Årets realityprogram FC Zulu II Nordisk Film TV 2 Zulu Årets realityprogram Gay Army Mastiff Media Kanal 5 Årets realityprogram Paradise Hotel Mastiff Media TV3 Årets realityprogram Skønheden & Nørden Easy Film TV3 Årets realityprogram Syv Sure Mænd Nordisk Film TV 2 Charlie
Årets kvindelige tv-vært Dina al-Erhayem/ Dinas Dates DR1 Årets kvindelige tv-vært Joan Ørting / Sexskolen TV3 Årets kvindelige tv-vært Cecilie Frøkjær/ Go morgen Danmark TV 2 Årets kvindelige tv-vært Cecilie Beck/ NYHEDERNE TV 2 Årets kvindelige tv-vært Paula Larrain/ TV-Avisen DR1
Årets mandlige tv-vært Bubber/Scenen er din TV 2 Årets mandlige tv-vært Casper Christensen/9 ud af 10 og Grib mikrofonen TV 2 Årets mandlige tv-vært Hans Pilgaard/Go aften Danmark TV 2 Årets mandlige tv-vært Clement Kjersgaard/ Clement Direkt DR2 Årets mandlige tv-vært Carsten Werge & Per Frimann/ ONSIDE TV3
Årets kvindelige tv-skuespiller Ghita Nørby/ Ørnen DR1 Årets kvindelige tv-skuespiller Susan A. Olsen/ Ørnen DR1 Årets kvindelige tv-skuespiller Anne Louise Hassing/ Krøniken DR1 Årets kvindelige tv-skuespiller Charlotte Munck/Anna Pihl TV 2 Årets kvindelige tv-skuespiller Mia Lyhne/ KLOVN TV 2 Zulu
Årets mandlige tv-skuespiller Paw Henriksen/Anna Pihl TV 2 Årets mandlige tv-skuespiller Troels Lyby/Jul i Valhal TV 2 Årets mandlige tv-skuespiller Frank Hvam/ KLOVN TV 2 Zulu Årets mandlige tv-skuespiller Anders W. Berthelsen/ Krøniken DR1 Årets mandlige tv-skuespiller Wåge Sandøe/ Krøniken DR1
Årets klipper Steen Johannesen, TV2dok Ballets Dronning Bastard Film TV 2 Årets klipper Sanne Prehn, Årgang 0 Easy Film TV 2 Årets klipper Thomas Ravn, Barda Easy Film DR1 Årets klipper Henrik Lundø, Erik A. Frandsen JJ Film DR2 Årets klipper Tanya Fallenius, Syv sure mænd Nordisk Film A/S TV 2 Charlie
Årets fotograf Kenneth Sorento, Vinterbader fra Alderdom Dokumentargruppen MOMENT DR2 Årets fotograf Peter Palm, Dem fra 9. DR FAKTA DR Årets fotograf Morten Krüger, Det andet Europa DR Dokumentar DR1 Årets fotograf Rene Gundesbål, Barda Easy Film DR1 Årets fotograf Mathias Troelstrup, Mig og min alder Koncern DR1
Årets tv-Program Anna Pihl Cosmo TV 2 Årets tv-Program Clement Direkte DR UNG DR2 Årets tv-Program Hævet over mistanke Klint Film DR Årets tv-Program KLOVN Zentropa A/S TV 2 Zulu Årets tv-Program Lykketoft Finale DR & Cosmo Film DR2 Årets tv-Program Vild Med Dans Mastiff Media TV 2 Årets tv-Program Ørnen DR Drama DR1
Årets nyskabelse Clement Direkte DR UNG DR2 Årets nyskabelse Dinas Dates Bastard Film DR1 Årets nyskabelse Sexskolen Koncern TV3 Årets nyskabelse Barda Easy Film DR1 Årets nyskabelse Adam & Asmaa DR Nyheder DR2
Årets tv-drama Anna Pihl Cosmo TV 2 Årets tv-drama Jul i Valhal Cosmo TV 2 Årets tv-drama Julie DR B&U DR1 Årets tv-drama Krøniken DR Drama DR1 Årets tv-drama Ørnen DR Drama DR1
Årets comedy Dolph & Wulff DR2 DR2 Årets comedy Gustne Gensyn Nordisk Film A/S TV 2 Zulu Årets comedy KLOVN Zentropa A/S TV 2 Zulu Årets comedy Omars Jul Mastiff Media DR2
|
|
Funktioner
Printervenlig version |
|
|
|