DR har fået forhandlet en aftale på plads med IFPI, der betyder at det nu ikke bare er tale-programmer fra DR, der kan lægges på nettet som audio on demand, men også musikprogrammer som f.eks. 'Giro 413' og 'Go'morgen P3'.
Gennem længere tid har DR lagt lydklip og taleudsendelser ud på nettet, men nu kan også en række musikprogrammer høres i deres helhed.
"Vi opfatter det som et helt selvfølgeligt tilbud, at vores brugere selv kan bestemme, hvornår de vil lytte til et radioprogram. Vi tilbyder i forvejen P1-programmer 'on demand', men hidtil har vi af rettighedsmæssige årsager ikke kunnet stille musikprogrammer til rådighed. Nu har DR indgået nye aftaler på rettighedsområdet, der betyder, at brugerne endelig kan høre eller genhøre et bredt udvalg af DRs musikprogrammer fra P2, P3 og P4," siger indholdsredaktør Peter Genild fra DR Interaktiv.
De omkring 30 programmer findes i DRs netradioafspiller, der er blev udvidet, så man kan skifte mellem at lytte til direkte radio til optagelserne af den seneste udsendelse.
Musikprogrammerne, der nu også kan høres på nettet er:
- P2: Amadeus, Alfabet, Bolero, Jazzaften, Kunstmagasinet, Kulturnyt, Teateraften og Temasøndag.
- P3: Det Elektriske Barometer, DJ Noize, D'Store Mix, Go'morgen P3, Karen & Szhirley, Kronsj, Mads og Monopolet, M:P3, P3 Retro og Tjeklisten.
- P4: Buffet, Café Hack, Danmarksmester, Dansktoppen, Det er dansk, Giro 413, Hej P4, Hit House, Musiktema og P4 Panelet. |